i-DOMY PLECHO


10 dôvodov pre IP kamerové systémy

21.10.2012 19:26

 

10 dôvodov pre IP kamerové systémy

    Sieťové kamery sú tu už niekoľko rokov, prvé boli vyrobené v roku 1996 Švédskou idomy spoločnosťou Axis Communications. V prvých rokoch svojej existencie technológia sieťových kamier nedosahovala profesionálnu úroveň analógových kamier. Pôvodne boli navrhnuté pre netradičnú oblasť použitia, kde hrala úlohu výhoda digitálneho obrazu, sieťového zapojenia a prenosu cez internet. Tieto kamery neboli primárne používané pre tradičné bezpečnostné aplikácie. To sa ale  zmenilo. Dnes sa už sieťové kamery vyrovnali s analógovými v idomy technológii a spĺňajú rovnaké požiadavky a špecifikácie. Ako uvidíme nižšie, sieťové kamery dokonca v mnohých dôležitých oblastiach analógové prekonávajú. V širšom kontexte prechod na IP siete obsahuje mnoho faktorov porovnania toho, čo tieto dva typy kamier môžu idomy poskytnúť koncovému zákazníkovi. Sú to veci ako výkon, otvorená platforma, flexibilita, spätná kompatibilita a vzdialená sieťová konektivita. Avšak v tomto článku sa budeme snažiť popísať 10 najdôležitejších funkčných rozdielov medzi dnešnými sieťovými kamerami a ich staršími analógovými príbuznými a dôvody, prečo sú tieto rozdiely dôležité pochopiť pri nákupe kamier. idomy 

1.      Koniec problémov s prekladanými riadkami. (interlaced video) idomy inteligentné elektroinštalácie

Analógové kamery pri svojom najvyššom rozlíšení (4CIF) majú vážny problém so zobrazovaním prekladaných riadkov. Dôvodom je fakt, že pri analógovom videosignáli je obraz tvorený striedavo prekladanými riadkami. Keď je v obraze rýchlo sa pohybujúci predmet, dochádza k rozmazaniu. Sieťové kamery používajú tzv. technológiu progresívneho skenovania, ktorá zobrazuje pohybujúce sa predmety ostro. Je to dané tým, že táto technológia sníma celý obraz naraz a preto môže poskytnúť kryštalicky čistý obraz i pri vysokom stupni pohybu v snímanej scéne.

 

2.      Power over ETHERNET šetrí peniaze a zvyšuje spoľahlivosť systému

Dostať napájanie k analógovej kamere je vždy jeden z najväčších problémov a predstavuje nemalé náklady. Vďaka PoE tento problém pri sieťových kamerách odpadá. Štandard IEEE 802.3af pre Power over Ethernet (PoE) je veľmi rozšírený práve vďaka úspore financií. Pre analógové kamery však nie je dostupný. PoE naviac prináša ešte jednu významnú výhodu a tou je možnosť centralizovanej zálohy napájania zo serverovne tak, aby pri výpadku prúdu mohol kamerový systém stále bežať. Vďaka PoE môže slúžiť rovnaký sieťový kábel ako pre video, tak aj pre napájanie, čo šetrí náklady na inštaláciu aj kabeláž. S novou normou IEEE 802.3at (taktiež nazývanou Hi PoE) je naviac možnosť napájať zabudované vyhrievanie vonkajších kamier, ovládať otočné PTZ kamery a iné doplnky náročné na výkon.

 

3.      Megapixelové rozlíšenie a HDTV

Analógové kamery sú obmedzené špecifikáciami NTSC/PAL s rozlíšením do 0,4 Mpx. Zákazníci však dnes požadujú omnoho vyššie rozlíšenie, na ktoré sú dnes už zvyknutí aj zo svojich domácich digitálnych zariadení (TV,PC,foto). Sieťové kamery týmto požiadavkám vyhovejú a poskytujú väčší detail pri omnoho väčšej zaberanej scéne. Toto všetko znižuje nebezpečie, že zákazníkova investícia bude zmarená z dôvodu nerozoznania tváre páchateľa, či z iného nedostatku informácií zo snímanej scény. Kamery s vyšším rozlíšením naviac umožňujú zaujímavé funkcie ako napr. digitálna PTZ.

 

4.      Inteligencia priamo v kamere

V dnešnom svete je snímaných toľko videí z bezpečnostných kamier, že začíná byť obrovským problémom stíhať  monitorovať a sledovať jeho obsah. Preto veľmi narastá popularita inteligencie v kamerách, ktoré mávajú už štandardne zabudovanú detekciu pohybu a management alarmu, takže kamera sama rozhoduje, kedy posiela záznam, v akej kvalite a kedy upozorní operátora alebo výstupné zariadenie na konkrétnu udalosť. Ďalšia užitočná inteligentná funkcia je napr. tampering alarm, ktorá zariadi, že kamera automaticky pošle alarm v prípade, že jej činnosť je obmedzená napr. násilným otočením, zastriekaním sprejom alebo iným poškodením. Dnes sú bežné taktiež pokročilejšie inteligentné algorytmy ako napr. rozpoznávanie registračných značiek, počítanie ľudí, detekcia prekročenia virtuálnej hranice, sledovanie objektov atď. Dôležitosť vykonávať inteligentnú analýzu priamo v kamere rastie priamoúmerne s rastúcim množstvom spracovaných dát. Spracovanie na úrovni serveru zaťažuje šírku dátového pásma a vypočetný výkon serveru, na ktorom je inteligentná SW aplikácia vykonávaná.

 

5.      Integrovaná funkcia PTZ a vstup/výstup (I/O)

Pri analógových PTZ kamerách vyžaduje ovládanie pohybu zvláštnu kábeláž oddelenú od video signálu, čo je zbytočne nákladné. Pri sieťových kamerách sú posielané povely pre pohyb po rovnakej IP sieti. Naviac sieťové kamery disponujú vstupmi a výstupmi pre ovládanie externých zariadení ako alarmy, osvetlenia, siréna, otváranie dvier atď. Pričom táto komunikácia je vedená opäť po rovnakej kabeláži.

 

6.      Integrovaný zvuk

Pri niektorých inštaláciách je vyžadovaný okrem videa tiež zvukový prenos. Pri analógových systémoch je to možné realizovať opäť iba cez fyzicky samostatnú audio linku. Pri sieťových kamerách je to vyriešené integráciou priamo do rovnakého video streamu alebo synchronizáciou s ním opäť po jednotnej kabeláži.

 

7.      Zabezpečenie komunikácie

Pri analógových kamerách je videosignál transportovaný koaxiálnym káblom bez akéhokoľvek šifrovania alebo autentizácie. Takto sa môže niekto na video „napichnúť“, alebo dokonca zameniť za falošné. Sieťová kamera svoj videosignál šifruje tak, aby si ho pri jeho transporte nemohol nikto neautorizovaný prehliadať alebo meniť. IP kamery môžu do video streamu pridať šifrované „vodoznaky“ s údajom o čase, mieste, užívateľoch, alarmoch atď. Naviac bežne používa rozšírený štandard pre autentizáciu IEEE 802.1X.

 

8.      Univerzálna a lacná infraštruktúra

Analógové kamery typicky používajú drahý koaxiál alebo primeranú kábeláž – v oboch prípadoch vzdialenosť ovplyvňuje kvalitu obrazu. Keď k tomu pripočítame káble pre napájanie, vstupy/výstupy a zvuk, situácia sa ešte viac komplikuje. Digitálne systémy tieto problémy prekonávajú s omnoho menšími nákladmi a s väčšími možnosťami ako napr. prehliadanie záberov kamier cez internet po celom svete bez toho, aby sa znižovala kvalita obrazu v závislosti od vzdialenosti.

 

9.      Naozaj digitálne riešenie

CCD senzor v analógových kamerách generuje analólový signál, ktorý je najskôr digitalizovaný A/D prevodníkom, aby mohol byť upravený digitálnym signalovým procesorom (DSP). Signál je potom prevedený späť do analógu, aby mohol byť transportovaný cez koaxiálny kábel. Nakoniec v digitálnom videorekordéry (DVR) je opäť digitalizovaný, aby mohol byť zaznamenaný. To predstavuje celkom tri A/D konverzie, pričom pri každej z nich dochádza k čiastočnej strate kvality obrazu. Pri sieťových kamerách je obraz digitalizovaný len raz a tým nedochádza k strate kvality.

 

10.    Pripravujeme

Zdroj: Alarm security magazine 2012

 

—————

Späť